\
Cesja domeny internetowej

Cesja domeny internetowej.

Cesja to nic innego jak przeniesienie praw do domeny internetowej z jednego właściciela na drugiego. Tak samo jak przy sprzedaży jak i przy kupnie należy przeprowadzić cesję domeny.

 

Jak przeprowadzić prawidłowo cesję domeny WWW.

Proces jest dość prosty. Wszelkie dokumenty potrzebne otrzymasz od obecnego operatora domeny. Wzór dokumentu cesji jest znormalizowany i wstępnie przygotowany przez NASK. Aby pobrać dokument cesji należy poinformować obecnego operatora domeny o takiej potrzebie. Należy zawsze zwracać się do obecnego operatora. Dzięki temu cała procedura będzie bezpieczna.

 

Dokument cesji domeny internetowej.

Dokument cesji zawiera podstawowe informacje o obcym operatorze adresu oraz właścicielu. Obecny właściciel musi podpisać i przesłać taki dokument osobie która kupuje domenę oraz obecnemu operatorowi. Po dopełnieniu tej formalności można wymienić się pieniążkami i hasłami do domeny. Dokument cesji adresu internetowego pozwala obecnemu operatorowi u którego jest zarejestrowana domena na poprawne przeniesienie praw na nowego właściciela. Dokument cesji pozostaje jako dowód dokonania przeniesienia praw a potwierdzenie posiada nowy właściciel.

 

Cesja to nie transfer.

Cesja a jej transfer domeny to całkiem inne operacje. Cesja to tylko przeniesienie praw do domeny a transfer to zmiana operatora domeny u którego opłacamy rachunki. Owszem, często nowy właściciel przenosi pozyskaną domenę do innego operatora, ale jest to rzadkość lub wybór tańszej opcji utrzymania adresu WWW.