\
Opcja na domeny internetowe

Opcja na domeny internetowe.

Gdy któraś domena spodoba Ci się ale jest niestety zarejestrowana na jakąś firmę czy osobę to wcale nie musisz się o nią targować jeśli jest w ogóle na sprzedaż. Oprócz standardowych metod przechwycenia domeny internetowej czyli giełda domen, prywatne negocjacje z obecnym właścicielem, jest jeszcze możliwość złożenia opcji na taki adres. Tak to kolejna metoda przejęcia cudzej domeny, jednak trzeba liczyć na szczęście. Gdy uda nam się przejąć domenę, przy pomocy opcji, musimy szybko opłacić abonament za pierwszy rok użytkowania. W przeciwnym razie domena wróci do puli niezarejestrowanych adresów dostępnych dla wszystkich internautów.

 

Opcja na domenę, co to oznacza ?

Zajęcie opcji na domenę to nic innego jak zgłoszenie któremuś z oferujących taką usługę operatorowi, informacji że jesteśmy zainteresowani danym adresem. W takim przypadku operator domen internetowych, zgodnie ze swoimi uprawnieniami wprowadza samodzielnie lub udostępnia formularz końcowemu klientowi, informację w głównym rejestrze domen że jest chętny do przejęcia domeny. Od tego momentu przez pięć lat, jesteś na liście osób pierwszych do podanej domeny.

 

Czy za opcję na domeny, pobierana jest opłata ?

Opcja na domeny internetowa to usługa płatna. Główny rejestr domen znajdujący się w rękach NASK, pobiera za opcję na domenę, opłatę. Tak samo operator który współpracuje z NASK dolicza do usługi swoją prowizję. Opłata jest w wysokości od 30 do 60 złotych netto. Została wprowadzona aby internauci nie zgłaszali masowo opcji na zarejestrowane domeny.