\
Serwery DNS i ich zastosowanie

Serwery DNS, co to takiego jest ?

Na pewno każdy kto kiedykolwiek kupował domeny internetowe,usłyszał o serwerach DNS. Pewnie chodziło o odświeżenie tychże serwerów aby strona prawidłowo się wyświetlała. I właśnie tym są serwery DNS. Pośredniczą one między internautą a serwerem z hostingiem strony WWW. Dzięki istnieniu serwerów DNS możemy przeglądać internet.

 

Jak działają ?

Ich działanie jest bardzo proste. Tłumaczą nazwy domen z zrozumiałych dla ludzi znaków alfanumerycznych na numery IP. Dzięki temu wpisując proste do zapamiętania nazwy domen internetowych wyskakują nam odpowiednie witryny. Adres IP to nic innego jak właśnie adres strony www w sieci. Za pomocą cyferek zawartych w adresie IP, przeglądarka może nam wyświetlić stronę która kryje się pod adresem znanym nam w ciągu alfanumerycznym. Serwery DNS odświeżają się automatycznie raz dziennie. W praktyce oznacza to że pobierają one z głównego indeksu domen znajdującego się w siedzibie NASK, listę wszystkich adresów WWW wraz z przypisanymi do nich adresów IP. Jako że do prawidłowego działania sieci internet potrzebnych dziś jest wiele tysięcy serwerów DNS na całym świecie, to propagacja domeny trwa do 32 godzin od wprowadzenia zmian w rejestrze.

 

Gdzie znajdują się serwery DNS ?

Tak naprawdę istnieje tylko jeden prawdziwy serwer DNS. Pozostałe to wirtualne maszyny zawieszone na serwerach WWW działających jako hostingi. Każda szanująca się firma hostingowa posiada własną strefę DNS. Pomaga to w szybkim odnajdywaniu przez internautów poszukiwanych stron. Także jeśli posiadasz własny serwer podłączony do internetu i posiadasz stałe IP to możesz być również właścicielem strefy DNS.

 

Czy jest to potrzebne ?

Tak jak najbardziej. Przy dzisiejszej rozbudowanej sieci gdzie do internetu mamy dostęp nie tylko z komputera ale z tabletu czy telefonu, bez serwerów DNS i ich dużej liczbie nie dalibyśmy rady sprawnie odszukiwać stron. Każde zapytanie musi być przez coś obsłużone. Jeśli istniałby tylko jeden rejestr domen, to byłoby niemożliwe obsłużyć kilku miliardów zapytań na minutę. Dlatego im więcej stref DNS tym lepiej dla internautów.