\
Kolejne podwyżki opłat za domeny

To już druga podwyżka cen domen

Pierwszą podwyżkę cen domen rozliczanych w Euro oraz Dolarze Amerykańskim zaobserwowaliśmy wkrótce po pojawieniu się pandemii COVID-19 na naszej planecie. Efektem tej choroby były zerwane łańcuchy dostaw surowców oraz półproduktów. Ale to nie wszystko. Bardzo dużo państw zaliczanych do gospodarek rozwijających się musiała się zmierzyć z utratą wartości walut rodzimych.

 

To samo spotkało Polskę. Nasza waluta czyli Polska złotówka, straciła na wartości podczas rozwijającej się pandemii w stosunku do dolara o 40 groszy a w stosunku do euro 20 groszy. W tym czasie Polskie firmy pośredniczące w rejestracji domen internetowych zostały zmuszone do zmiany cen oferowanych swoim klientom. Wszystko właśnie przez wzrost wartości walut bazowych takich jak Euro i Dolar. Niestety większość krajów i ich rejestratorów musi borykać się z różnica w wartości walut. Do niedawna ta granica balansowała na niewielkiej opłacalności głównych rejestratorów domen internetowych.

 

W życie wchodzi druga podwyżka cen domen

Druga podwyżka cen domen szczególnie tych globalnych, wprowadza niewielkie ale jednak zmiany. Zapoznaliśmy się z oferowanymi nowymi cenami domen globalnych oraz lokalnych. Zmiany w cenach są niewielkie dla pojedynczej domeny. Jednak osoby lub firmy posiadające większą ilość domen będą musiały się borykać z zwiększonymi kosztami.

 

Obecnie wprowadzana druga podwyżka cen domen globalnych oraz regionalnych jest również spowodowana wzrostem wartości Euro oraz Dolara w stosunku do Polskiej złotówki. Nasza waluta pod presją COVID-19 oraz konfliktu zbrojnego na Ukrainie wywołanego przez Ruskich najeźdźców straciła na wartości a to niestety przełożyło się na konieczność podwyższenia klientom końcowym cen na posiadane domeny oraz na rejestrację nowych.

 

Czy ceny domen spadną ?

Prawdopodobnie ceny po podwyżkach już zostaną z nami na stałe. Dodatkowo globalny rejestrator domen z USA opublikował na początku 2022 roku plan stałego podnoszenia cen domen globalnych. Rozpiska jest ustalona na 10 lat a wzrost cen o kilka procent jest rozpisany w harmonogramie dwuletnim. To oznacza że średnio co dwa lata domeny będą drożeć i to już o ustalony procent ich wartości.

 

Wzrost cen na pewno odbije się na posiadaczach większej ilości domen internetowych. Wzrost ceny na jednej domenie nie robi większego wrażenia gdyż jest to w sumie kilka złotych. Jednak gdy ktoś posiada więcej domen, na przykład pięćdziesiąt lub sto, to wzrost rocznej opłaty skumulowanej z wszystkich domen może wynieść kilkaset złotych. W takim przypadku, istnieje możliwość zwrócenia części zarejestrowanych adresów do stanu wolne z zarejestrowane.